Wypalanie DPF, czyli jak poprawnie wyczyścić filtr cząstek stałych

Fakt, że filtr cząstek stałych można regenerować, jest dobrą informacją dla każdego, kto zdecydował się na wykorzystanie samochodu z silnikiem diesla do intensywnej miejskiej eksploatacji. Nie od dziś wiadomo, że diesle najlepiej sprawdzają się na długich trasach i w zasadzie najlepiej nie gasić silnika diesla, tylko dbać o poziom oleju. Zmienne obciążenia, jakim poddawany jest silnik na olej napędowy podczas jazdy po mieście, sprawiają, że sadzy w DPF-ie zbiera nam się znacznie więcej i znacznie szybciej niż w przypadku jazdy w trasie. Dziś o tym, jak odpowiednio wypalić  DPF i przy okazji nie zrobić krzywdy turbosprężarce.

Filtr FAP – mokra odmiana DPF

Najważniejszym współcześnie filtrem w samochodzie zasilanym silnikiem wysokoprężnym jest filtr cząstek stałych, którego zadaniem jest zatrzymywanie sadzy wewnątrz swojej konstrukcji. Jest to również najdroższy filtr, jaki znajdziemy w samochodzie. A biorąc pod uwagę zmiany w prawie drogowym w Polsce, które, uszczelnione, uniemożliwia ingerencję w fabryczny skład wyposażenia samochodu, również najmniej lubiany. Jaki jest cel stosowania filtra cząstek stałych i jakie jego odmiany możemy znaleźć w samochodach jeżdżących po naszych drogach? Czym różni się DPF od FAP? I jaki jest powód, dla którego znaleźć można wewnątrz filtra metale szlachetne? Zapraszam do lektury artykułu na temat rodzajów filtrów cząstek stałych.

NIE USUWAMY FILTRÓW DPF / FAP

Brak filtra cząsteczkowego DPF / FAP bardzo łatwo sprawdzić bez większej wiedzy na ten temat !
Jak usuniesz filtr DPF  czy FAP  to na podjazdach lub przy mocniejszym naciśnięciu pedału gazu od razu widać czarną chmurę  !  Samochód po prostu kopci.
Służby wyposażone w dymomierze i czujniki PM bez problemu wykryją usunięty filtr. W konsekwencji zostanie zabrany dowód rejestracyjny, a kierowca zostanie ukarany mandatem karnym. W czasach permanentnej kontroli serwisantów stacji kontroli nie będzie łatwo go odzyskać bez odbudowy układu. Koszt odbudowy takiego układu może sięgnąć kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Pozostałe  metody sprawdzenia obecnościFILTRA cząsteczkowego:
* Wystarczy odpiąć któryś czujnik np. różnicy ciśnień, czujnik temperatury przed lub za filtrem.  W przypadku ” ominiętego układu” rozłączenie obwodu nie zgłosi błędu w sterowniku silnika i nie zapali się kontrolka uszkodzenia na desce wskaźników.
* Rura wydechowa auta bez filtra jest pokryta warstwą sadzy .
* Przy dodawaniu gazu nawet na postoju pojawia się czarny dym co przy działającym filtrze nie jest możliwe.
* Po podłączeniu urządzenia diagnostycznego widać jak na dłoni błędne parametry z czujników które po wyprogramowaniu filtra pokazują wartości niemożliwe.
Jednak najbardziej problemowa jest odbudowa takiego układu. Należy wgrać oryginalny program do sterownika silnika  który często jest niedostępny, wtedy zostaje tylko wizyta w serwisie i wgranie programu on-line z serwera producenta co sporo kosztuje nie mówiąc o samym koszcie zmontowania nowego filtra cząsteczkowego…